Cálem Colheita 1994 0,75l darčekové balenie
Cálem Colheita 1994 je portské víno s označením Colheita charakterizuje ročník zberu uvedený na jeho fľašii - 1994
Ceny vrátane DPH
| Dostupnosť: | Vypredané - dostupnosť na dotaz |
|---|---|
| Naša cena: | 38,90 EUR |
| Obj. kód: | CAL049 |
|---|---|
| Zaradený |
Víno » Krajina » Portugalsko |
| Objem (l): | 0,75 |
| Obsah alkoholu (%): | 20 |
| Na podnebí / chuť: | Sladké |
| Ročník: | 1994 |
| Región: | Douro |
| Krajina pôvodu: | Portugalsko |
| Web: | www.calem.pt |
| Ks v kartóne: | 6 | Po jednotlivých kusoch [Prečo?] |
Colheita - druh portského vína
Jedná sa o najkvalitnejšie Tawny. Na rozdiel od predchádzajúcich vín typu Tawny je Colheita víno jednoročníkové, ročník musí byť ale uvedený na etikete. Vyzrieva počas minimálne 7 rokov v dubových sudoch, kde počas celej doby dochádza k oxidácií a tým k zmene farby i chuti. Tieto vína - rovnako ako Vinatge v kategórii Ruby - dokážu ohromiť svojim vysokým vekom a lahodnou chuťou. Na rozdiel od Vintage neexistujíú pravidlá deklarácie, je preto ľahšie nájsť Colheitu od akéhokoľvek požadovaného ročníka. V Portugalsku je veľmi obľúbené dávať Colheitu s dátumom roku narodenia ako darček k narodeninám. Colhieta sa výborne hodí na záver večere, ku káve alebo k cigáre. Mala by sa vypiť nejlepšie do jedného roku od nafľašovania.
Čo je to portské víno
Portské víno je jedným zo symbolov Portugalska známych po celom svete. Tvorí významnú súčasť portugalského vývozu a tým hraje i významnú úlohu v ekonomike krajiny. Portské víno je dezertné víno s obsahom alkoholu pohybujúcim sa obvykle od 19 do 22%. V legislatíve Európskej únie je označené ako posilené víno vyrábané vo vyznačenom regióne Douro. Názov portské víno je odvodený od mesta Porta, kde sa uskladňuje v sudoch, stáča do fliaš a následne je predávané dalej do Portugalska, Európy a ostatných krajín sveta. Medzi najznámejšie značky, ktoré sú k dostaniu aj na Slovensku patrí Sandeman, Porto Cálem, Croft a Porto Burmester. V našej republike má portské víno špecifické postavenie. Je všeobecne známe a pomerne obľúbené.
Ideálne poháre na portské majú tulipánový tvar. Nemali by byť veľmi malé ani príliš široké. Pokiaľ nemáte špeciálne poháre na portské, použite poháre na biele víno.
Portské Cálem
Firma CÁLEM bola založená r.1859 a má sídlo v Porte na brehu rieky Douro. V súčasnosti patrí medzi šesticu najúspešnejších firiem a exportuje vína do piatich kontinentov sveta. V Európe zaujíma prestížne priečky napr. v Dánsku, v krajinách Beneluxu a samozrejme v Portugalsku. Pivnice CÁLEM vo Vila Nova de Gaia navštívi ročne viac ako 100.000 návštevníkov.
PRVÚ ZLATÚ MEDAILU získava už v roku 1897 na medzinárodnej výstave v Bruseli. Nasledujúcu Medzinárodnú súťaž v Marseilles, v Bordeaux atd. Mnohé ocenenia doprevádzajú firmu aj v súčasnosti.
Firma CÁLEM vlastní vinice Quinta do Pégo, ktoré sa nachádzajú na viac ako 50 ha v samom srdci regiónu DOURO. Na týchto viniciach nájdete odrody - Malvasia Fina, Tinta Barroca, Touriga Francesa, Tinta Roriz, Tinta Cao, Touriga Nacional, ktoré sú typický predstavitelia vinných odrôd používaných pre výrobu Portského vína.

