PALINA PRAVÁ (Artemisia Absinthium) je základnou zložkou smaragdovo zafarbeného nápoja výrazne horkej chuti. Pravý absint je liehovina vyrobená okrem iného  aj z liehového výťažku z listov paliny. Absint obsahuje thujon, ktorý je získavaný maceráciou paliny v obilnom liehu. Macerácia je jednou z najvhodnejších metód, ako získať tie najlepšie chuťové a aromatické vlastnosti z bylinnej zmesi. V porovnaní s ostatnými druhmi Absintu vyrábaného v Českej republike.

História absintu  sa začala vo Švajčiarsku, kde doktor Ordinaire liečil svojich pacientov zeleným elixírom vlastnej výroby, ktorý vyrábal podľa receptu starej, skúsenej bylinkárky. Známym sa absint stal až roku 1805, kedy ho vo svojej továrni začal vo  veľkom vyrábať francúz Henri-Louis Pernod. Počas 19. storočia sa absint stal vo Francúzsku symbolom, ktorý  ovplyvňoval  tvorbu väčšiny umelcov.  V roku 1830 vzali so sebou francúzski vojaci do Alžírska dostatok absintu ako liek proti malárií. Skôr, ako na zaháňanie malárie, je však absinth vhodný k úplne iným, nemedicínskym účelom a stal sa tak najobľúbenejším nápojom vojska. Keď  sa potom  armáda víťazne vracala do Francúzska, tak sa  oslavovalo v celom Francúzsku a predovšetkým  v Paríži opäť popíjaním absintu. A tak sa stalo pitie absintu módou, ktorá sa veľmi rýchlo rozšírila po celom území. V Paríži  vtedajšej doby má každá spoločenská skupina (vojaci, buržoázia, umelci - predovšetkým maliari) svoj obľúbený podnik. Umelci Degas a Monet si dávajú absinth prvýkrát v avenue de Clichy a po vojne(1870) v parížskej štvrti Pigalle v kaviarni "U mŕve krysy".

2004 - Švajčiarska Spolková rada k radosti pijakov rozhodla, že niekoľkoročný zákaz požívania absintu je v súčasnej dobe už zastaralý. V uznesení rady sa uvádza, že dnes možno absint, ktorý bol skôr pokladaný za istý druh zakázanej drogy, považovať za špecialitu  porovnateľnú s inými liehovinami. Teda krajina, odkiaľ  absint pochádza, ho po niekoľkoročných zákazoch opäť legalizovala.