Šampaňské víno je šumivé víno, ktoré sa vyrába tak, že sa vo fľaši vyvolá sekundárne kvasenia  vína, čím vzniká oxid uhličitý. Víno s označením Champagne sa môže vyrábať len vo francúzuskej oblasti Champagne-Ardenne. Táto zásada je v Európskej únií zakotvená v štatúte chráneného miesta pôvodu (PDO).

 

História Champagne

Vínna  réva sa v kraji Champagne (z latinského slova Campus – pole) pestovala už v roku 79, teda omnoho skôr, ako bolo vôbec objavené šumivé víno (šampanské). Oblasť Champagne (v starofrancúzštine Champaign) sa rozkladá na európskych križovatkách, čo malo v histórií kladné – Remeš (Reims) a jeho okolie sa stali centrom obchodu – i záporné následky: V 5. storočí tadiaľ prešiel obávaný vodca Hunov Attila, keď tiahol na Paříž, aby ju vyplienil. V 14. storočí sa kraj nevyhol storočnej vojne a v 17. storočí vojne tridsaťročnej. V rímskej  dobe, sa v Champagne nielen pestovalo víno, ale začal sa tu ťažiť i vápenec. Opustené lomy s až 90 m hlbokými kriedovými pivnicami a chodbami, ktoré ostali po ťažbe, sa neskôr stali ideálnym miestom pre šampanské víno, ktoré tu dodnes dozrieva. Traduje sa, že tajomstvo bubliniek vo víne, alebo šampanské, objavil mních Dom Pérignon. Druhá, pravdepodobnejšia verzia však tvrdí, že sa ich naopak snažil zo šampanského vína dostať, keď sa v ňom vytvorili prirodzenou cestou druhotným kvasením (pravdepodobne pri prevoze „šampanských“ vín z Francúzska do Anglicka). Nepochybne však přispel k histórií a výrobe šumivého šampanského vína.

Región Champagne

Najvýznamnejším mestom regiónu Champagne-Ardenne je Remeš (Reims), ktorý leží v Parížskej pánve, asi 150 km severovýchodne od Paríža. Mesto je centrom výroby šampanského (hneď za Remešom nasleduje Epernay). Ničmenej hlavným mestom regiónu je Châlons-en-Champagne.

Druhy a delenie šampanského vína

  • Delenie podľa udania ročníka:
    • Neročníkové vína sa pred druhotným kvasením sceľujú (miesia) z rezervných vín rôznych ročníkov, odrôd a väčšinou i viníc.
    • Ročníkové  vína, môžu byť tiež zmesou rôznych odrôd a viníc, ale musia pochádzať z rovnakého roku. Vína majú veľký potenciál a lepšie vypovedajú o charakteristikách jednotlivých rokov. Pre výrobu týchto vín sa používajú ročníky výnimočných kvalít. V priemere len tri ročníky z desiatich majú dostatok tepla, aby z ich vín mohlo byť vytvorené ročníkové šampanské.
  • Delenie podľa farby a použitých odrôd
    • Blanc de Blancs – biele z bielych, čo znamená, že víno je vyrobené stopercentne  z odrody Chardonnay;
    • Blanc de Noirs – biele z čiernych, ktoré je vyrobené iba  z Pinotu Noir alebo Pinotu Meunier
    • Cépage Meunier – zo 100 % Pinotu Meunier.
    • Rosé alebo ružové šampanské víno. Môže byť ako ročníkové, tak neročníkové. Jeho výroba je však ešte pracnejšia a časovo náročnejšia, ako je  to pri bielych šampanských. V Champagne sa obvykle používa metóda, pri ktorej sa do bieleho šampanského pridá malé percento nešumivého červeného vína. Druhá metóda je oveľa zložitejšia, pretože vyžaduje veľmi starostlivo kontrolovaný kontakt šupiek modrého hrozna odrôd Pinot Noir a Pinot Meunier s muštom. Tieto  vína majú jemnejšiu arómu, zatiaľ čo rosé vyrobené primiešavaním nešumivého červeného vína má arómu robustnejšiu, po červenom ovocí.